Nasze oddziały

ecgorzow_mobilne

W Elektrociepłowni Gorzów sezon grzewczy zbliża się do końca. To pierwszy sezon, podczas którego, by zapewnić moc cieplną dla odbiorców, skorzystano z kontenerowych kotłów mobilnych.

Od 1 stycznia do 28 marca 2016 r. trzy kotły, każdy o mocy 10 MWt, wspomagały produkcję ciepła w oddziale. Wprowadzenie takiego rozwiązania było koniecznie dlatego, że pracujący w Elektrociepłowni Gorzów kocioł wodny, opalany węglem mógł pracować tylko do końca 2015 r., a budowa nowego bloku gazowo-parowego jeszcze nie zakończyła się.

Aby wypełnić lukę wynajęta została kotłownia mobilna o mocy 30 MWt zasilana olejem opałowym. Za projekt odpowiedzialny był Janusz Buraczewski, kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju oraz Sławomir Partyka, główny specjalista ds. systemów informatycznych. Zespół rozpoczął prace już w połowie 2014 r. Po wykonaniu analizy rynku, zdecydowano się na zestaw trzech kotłów wraz ze zbiornikiem oleju opałowego o pojemności 10 000 l. Dostawcą mobilnych kotłów była SELO Energia sp. z o.o., która współpracuje z Bosch Industriekessel GmbH. Uruchomienie urządzeń, które przetransportowane zostały do Polski z Holandii, wymagało pozyskania niezbędnych zgód urzędowych oraz wykonania przyłączy.

Kotłownia mobilna zapewniała dodatkową moc cieplną w przypadku wystąpienia mrozów poniżej -5°C. Taką temperaturę zanotowano już 2 stycznia 2016 r., kiedy słupek rtęci spadł do -12°C.

ecgorzow_site