Nasze oddziały

31 sierpnia br. w naszym Oddziale odbyły się uroczystości z okazji 35. rocznicy wybudowania na terenie elektrociepłowni pomnika, który stał się symbolem gorzowskiej Solidarności, a który wybudowany został na cześć utworzenia zakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”.
To właśnie na portierni w elektrociepłowni w dniu 13 września 1980 roku przedstawiciele czterech gorzowskich zakładów, w tym Elektrociepłowni utworzyli gorzowską Solidarność, na czele której stanął nasz pracownik – Edward Borowski.

„Pracownicy firmy, w której pracuję przyczynili się do odzyskania niepodległości. To nasi pracownicy tworzyli zręby tego wielkiego ruchu jakim była pokojowa Solidarność. To dzięki ich wysiłkowi, odwadze, zaangażowaniu, odpowiedzialności dzisiaj możemy spokojnie pracować i budować Rzeczpospolitą taką, jaką sobie wymarzyliśmy”powiedział Dyrektor Oddziału Mirosław Rawa.

35. rocznica wybudowania pomnika stała się również okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Zbyszkowi Szydłowskiemu – wieloletniemu Przewodniczącemu KZ NSZZ Solidarność w naszym Oddziale, którego pracę przerwała niespodziewana śmierć w lutym tego roku. Poświęcenia tablicy dokonali – Kapelan gorzowskiej Solidarności ks. Andrzej Szkudlarek oraz kapelan gorzowskich energetyków – ks. Jarosław Zagozda.
W uroczystościach wzięli udział m. in. mama Zbyszka Szydłowskiego, Poseł na Sejm Jarosław Porwich, Przewodniczący Regionu NSZZ Solidarność w Gorzowie Wlkp. Waldemar Rusakiewicz, a także Dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. Dariusz Rymar.

1

ecgorzow_site